Pytania Pytania o bieganie z wózkiem #2

Zapraszam na kolejną serię odpowiedzi na Wasze pytania.

Pytanie 1

Mam pytanko. Stoję przed wyborem wózka do biegania. Na co zwrócić uwagę – czy możesz mi doradzić ? Biegam, ale z racji tego że wróciłam do pracy mam coraz mniej czasu na bieganie bo chcę jak najwięcej czasu spędzić po pracy i po żłobku z dzieckiem dlatego myślę że świetną alternatywą będzie dla NAS bieganie z wózkiem ???

Myślę, że ten wpis będzie dla Ciebie właściwa lekturą:

Jak wybrać wózek do biegania vol. 2 czyli na co zwrócić uwagę wybierając wózek.

Pytanie 2

Czy mógłbyś mi doradzić, gdzie mogę kupić używany wózek biegowy ?

Jeśli chodzi o markę Bob to wózki używanie są jak Yeti – podobno ktoś je widział 😉

Na poważnie, to rynek używanych wózków w Polsce praktycznie nie istnieje. Widziałem może kilka aukcji allegro, które rozeszły się dosłownie w kilka minut.

Jest dużo okazji za 200/300 pln, ale zapomnij o nich.

To są najczęściej bardzo sfatygowane egzemplarze, których zakup będzie wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

Ja sam posiadam 12 letni wózek biegowy, który mógłbym sprzedać właśnie za takie pieniądze, ale to jest jak piszę wyżej strasznie przechodzony gruchot i stoi sobie na wsi w szopie… używamy go, gdy pada deszcz jest błoto i tylko do spacerów bo zachowuje się oraz trzeszczy jak stara syrenka 😉

Natomiast czasami można trafić na oferty regenerowanych wózków X-lander.

Niestety na chwilę obecną w sprzedaży nie nawet jednej sztuki 🙁

Ostrzegam Cię również przed zakupem pseudo wózka biegowego – nie każdy wózek trzykołowy lub z „jogger” w nazwie nadaje się do biegania.

Tutaj polecam chociażby wysłanie mi zdjęcia takiego egzemplarza i z przyjemnością rozwieję prawie każdą wątpliwość. Zalecam też dużą ostrożność i uzbrojenie się w sporą dozę cierpliwości jeśli chodzi o poszukiwanie egzemplarza z rynku wtórnego.

Podsumowując, w tym wypadku polecam rozważenie zakupu nowego wózka, zapewni to przede wszystkim bezpieczeństwo dziecku, a Tobie komfort i spokój jego użytkowania. No i nie będzie żadnego problemu z jego sprzedażą, w momencie kiedy już nie będzie potrzebny.

Pytanie 3

Co sądzisz o kupowaniu wózka w „ciemno” ?

Ja swojego Bob’a kupiłem w 2014 roku ( nie znalazłem wtedy oferty na rynku polskim ) wysyłkowo w Amazonie opierając się jedynie na opiniach anglojęzycznego internetu i nie zawiodłem się, ale poświęciłem na to naprawdę sporo czasu.

Oczywiście nie namawiam Ciebie do tego samego, bo takie kupowanie w ciemno różnie może się skończyć.

Na szczęście na chwilę obecną jest już sporo sprzedawców na rynku polskim:

sklepy z wózkami jak białostocka Fartlandia.pl

Akpol w Trójmieście,

wozimysie.pl,

sprzedawcy Thule,

które oferuję również możliwość wypożyczenia sprzętu i jego wcześniejszego wypróbowania.

Pytanie 4

Czy każdy może biegać z wózkiem ?

Absolutnie tak.

Jednak nie dla każdego bieganie z wózkiem będzie komfortowe. Znam biegaczy, dla których łamanie 3 godzin w maratonie to pestka, jednak z wózkiem nie są w stanie biegać szybciej niż 6 min/km mimo ogromnej ilości prób, a  dyskomfort z tym związany jest dla nich nie do zaakceptowania.

Jest to sprawa bardzo indywidualna dlatego polecam, oczywiście jeśli jest taka możliwość wcześniejsze przetestowanie wózka, a gdzie jest taka możliwość sugeruję wyżej.

Pytanie 5

Cześć! 🙂 Mam pytanie natury technicznej 🙂 Czy mocniejsze akcenty też biegasz z wózkiem? Ja z młodym biegam od roku ale głównie spokojne wybiegania i zastanawiam się jak to jest z tymi szybszymi treningami…

Fartlek – jest to moim zdaniem trening stworzony „specjalnie” do biegania z wózkiem i stanowi on najłatwiej dostępną i najczęściej wybieraną przeze mnie opcję.

Wszystkie akcenty, które mogę robić na stadionie lekkoatletycznym również nie stanowią dla nas problemu.

Przejścia dla pieszych i czerwone światło stanowią największą przeszkodę jeśli chodzi o biegi ciągłe.

Natomiast jeden z wpisów poświęciłem właśnie swojemu treningowi z Igą:

Już ponad rok biegam z Igą w wózku vol. 2 – trening z wózkiem.