Jak wybrać wózek do biegania vol. 3 – czyli dodatki bez których trudno się obejść.

Na co warto jest dodatkowo wydać pieniądze, oprócz zakupu samego wózka do biegania ?

Nie wydaje mi się, aby jogger musiał wyglądać jak ten na zdjęciu tytułowym w wydaniu Skoda Auto, zwłaszcza biorąc pod uwagę cenę 13 000 dolarów. Natomiast kilka rzeczy wymienionych niżej z pewnością warto brać pod uwagę nie tylko w celu delikatnego tuningu naszego wózka, ale przede wszystkim z tego powodu, że są one niezbędne.

1. Osłona przed deszczem oraz wiatrem.

Kiedy biegałem z córką jeszcze leżąca, to w naszym pojeździe bez problemu dało się założyć na siebie daszki wózka i nosidełka w taki sposób, aby chroniły małą przed opadami deszczu i śniegu, a także powiewami wiatru. Iga pozostawała sucha, jednak wózek oraz nosidło wymagały dokładnego wysuszenia przed ponownym użyciem. W tym wypadku najlepiej sprawdza się nieprzemakalna osłona, która może być używana tak przypadku, gdy dziecko jeździ w nosidełku, jak również kiedy już siedzi, a wtedy przezroczyste okno umożliwia mu obserwację tego co dzieje się z przodu. Pokrowiec taki jest niewielkich rozmiarów, zakłada się go błyskawicznie na wózek, a dzięki paskom, rzepom, ściągaczom etc. nie zachowuje się jak żagiel, a współtworzy idealną całość z joggerem, zabezpieczając go również przed większym zabrudzeniem. Należy jednak pamiętać, że pokrowce nie są przypisane dla konkretnego modelu, a całej grupy wózków, na przykład w przypadku marki BOB różnią się tylko w zależności od tego czy dany model ma koło skrętne, czy też nieskrętne.

Osłona przeciwdeszczowa wózek z kołem skrętnym

Osłona przeciwdeszczowa wózek z kołem skrętnym

Osłona przeciwdeszczowa wózek z kołem nieskrętnym

Osłona przeciwdeszczowa wózek z kołem nieskrętnym

Osłona przeciwdeszczowa

Osłona przeciwdeszczowa z widocznym okienkiem

Osłona przeciwdeszczowa1

Osłona przeciwdeszczowa

Osłona przeciwdeszczowa na wózku z zamontowanym nosidełkiem

Osłona przeciwdeszczowa na wózku z zamontowanym nosidełkiem

2. Osłona przeciwsłoneczna.

W tym wypadku nazwa w 100 % oddaje jej zastosowanie. Dodatkowo oczywiście zapewnia ochronę przed wiatrem oraz zabezpiecza nasze dziecko przed „mięskiem, które przyleciało”, a także wszelkim latającymi stworzeniami, których zamiary wobec gatunki ludzkiego nie są przyjazne czy też miłe, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci. Również w tym wypadku niewielkie gabaryty oraz łatwość montażu na wózku bardzo ułatwiają korzystanie z tego dodatku. Różnica między modelami pokrowców dotyczy jedynie rodzaju przedniego koła w które wyposażony jest wózek, czyli tak jak w przypadku osłony przeciwdeszczowej.

Osłona przeciwsłoneczna wózek z kołem skrętnym

Osłona przeciwsłoneczna wózek z kołem skrętnym

Osłona przeciwsłoneczna wózek z kołem nieskrętnym

Osłona przeciwsłoneczna wózek z kołem nieskrętnym

3. Tacka dla dziecka.

Tacka vel półka dla dziecka. Niezbędny gadżet dla malucha, który jest już na tyle duży, aby być w stanie zabierać ze sobą swoje drobne zabawki i inne przydasie. Element ten dysponuje głębokim uchwytem na butelkę, także jeżeli dziecko będzie chciało pić może się samo obsłużyć. Jak widać na zdjęciach poniżej jest tak zaprojektowane, że otwiera się umożliwiając dziecku samodzielne zajęcie miejsca czy też opuszczenie wózka, bowiem po długim biegu podniesienie tych paru kilogramów może stanowić dla rodzica nielichy problem.

Dodatkowo po wewnętrznej stronie siedziska, po bokach przyszyto siatkowe kieszonki, w których umieścić można dodatkowe zabawki lub przegryzki dla naszego małego pasażera.

Tacka dla dziecka

Tacka dla dziecka

Tacka dla dziecka

Tacka dla dziecka

Tacka dla dziecka

Tacka dla dziecka i boczna kieszonka

Tacka dla dziecka

Tacka dla dziecka

4. Konsola dla osoby pchającej wózek.

Pomimo umieszczenia dopiero w czwartym punkcie jest to w mojej opinii najważniejszy dodatek do joggera. W wyższych czytaj szybszych modelach nie ma go w standardzie. Wykonany jest z miękkiego materiału ( w przypadku standardu – jest to plastik ), posiada dwa uchwyty na napoje oraz zamykaną kieszonkę. Dlaczego najważniejszy ? Czasami biegnąc samemu posiadamy parę drobiazgów do schowania – ja osobiście z dodatków preferuję co najwyżej plecak, a umieszczanie kluczy, telefonu, pieniędzy, chusteczek i innych po kieszeniach jest dla mnie strasznie niewygodne oraz niekomfortowe. Poza tym daje nam możliwość szybkiego dostępu do najpotrzebniejszych rzeczy bez potrzeby zatrzymywania się.

Wózek z półką dla rodziców

Wózek z konsolą

Konsola jest w prosty sposób montowana na cztery rzepy, również zdejmowanie jej zajmuje chwilę,  a co za tym idzie bardzo łatwo ją uprać, gdy ubrudzi się sokiem czy też kawą ( co mi zdarza się na zwykłym spacerze nagminnie ). Jej wielką przewagą nad półką z plastiku jest to, że nic w niej nie grzechocze !!!

Konsola dla rodziców

Konsola dla rodziców

Półka dla rodzica

Konsola wózek dla jednego dziecka

Konsola wózek dla bliźniąt

Konsola wózek dla bliźniąt

Jogger w wersji dla bliźniąt również może być wyposażony w odpowiednią konsolę, natomiast w mojej opinii model powyżej spokojnie mógłby posiadać więcej kieszonek. Oczywiście tacki też występują w wersji bliźniaczej.

Tacka dla bliźniąt

Tacka dla bliźniąt

Tacka dla bliźniąt na wózku

Tacka dla bliźniąt na wózku

Tacka dla bliźniąt - widać jak prosto jest montowana do wózka

Tacka dla bliźniąt – widać jak prosto jest montowana do wózka

Innym rodzajem konsoli w przypadku wózków BOB są te wyposażone dodatkowo w pompkę do kół – w tym wypadku w zupełności wystarczają te rowerowe, ale z drugiej strony jak ktoś lubi mieć pompkę przy każdym pojeździe to też będzie miał komplet i to z logo producenta za dodatkowe parę złotych.

Konsola z pompką

Konsola z pompką

Dla wielbicieli gadżetów jest też trzeci rodzaj konsoli tzw. Fitness Kit 😉

Konsola Fitness Kit

Konsola Fitness Kit

5. Koszyk lub torba na zakupy i nie tylko.

Przydatny tak w codziennym użytkowaniu oraz bieganiu. Nie powinien być symboliczny, nie tylko z uwagi na potencjalne zakupy ( czasami zdarza nam się na koniec wybiegania wpaść do sklepu po to i owo ), ale również z tego powodu, iż trzeba gdzieś zapakować pokrowce, kocyk dla dziecka, coś do jedzenia i picia, cieplejsze ubranka, a także zabaweczki bowiem im dziecko starsze tym bardziej potrzebuje czegoś, aby zająć je jak nie w trakcie biegu to w czasie postoju. W zasadzie to brak tego elementu w standardzie, opcji bądź jego niewielka pojemność to jedna z rzeczy, która powinna determinować wybór innego modelu. W przypadku mojego wózka kosz pod siedziskiem jest naprawdę duży, ale nigdy nie zdarzyło się, abym pomyślał, że jest za duży. Element ten powinien być łatwy w demontażu tak w celu uprania, jak i na potencjalne zawody, w których będziemy chcieli wystartować, w celu zmniejszenia oporu powietrza. W moim wózku wymaga to odkręcenia kilku śrubek. Z tyłu siedziska znajduje się też jeszcze jedna dodatkowa kieszeń – których nigdy za wiele.

6. Inne.

Czasami mogą się przydać pokrowce umożliwiające zapakowanie samego wózka i zawieszenie na ramieniu ( do tego podchodzę z uśmiechem bowiem łatwiejszy jest przejazd nim ), bądź też złożenie na jakiś czas w ciemnym miejscu, aby pojazd mógł poczekać na kolejnego pasażera. Stanowić będzie też z pewnością pewne ułatwienie w transporcie joggera – ja jednak uznałem to za zbędny wydatek.

Pokrowiec do transportu wózka na ramieniu

Pokrowiec do transportu wózka na ramieniu

Pokrowiec na wózek

Pokrowiec z zapakowanym wózek

Jeszcze inne rzeczy w razie potrzeby dostaniemy bez problemu w sklepach rowerowych, a będą to zapasowe opony i dętki, dzwonek rowerowy, lampki pozycyjne ( zwłaszcza jeśli biegamy po zmroku i poza oświetlonymi ulicami ). Koniecznym dodatkiem wydaje mi się poduszeczka utrzymująca dziecięcą główkę w jednym miejscu.

Mam nadzieję, że nic nie pominąłem, a nawet jeśli tak się stało to będę miał powód do napisania uzupełnienia 🙂

Oczywiście brakuje tutaj tematu nosidełka w połączeniu z wózkiem biegowym, ale postanowiłem poświęcić mu oddzielny wpis.